Národní park Plitvice

UNESCO národní park
Plitvická jezera

Plitvice

Plitvická jezera

Plitvicka jezeraPlitvická jezera jsou tvořena soustavou 16 jezer o rozloze 19,5 ha propojenými říčky s jejich kaskády a vodopády (asi 90 vodopádů). Vše je propojené cestičkami a dřevěnými chodníčky. Park si můžete prohlédnout i z vláčku nebo si vybrat projíždky na loďkách.


Plitvická jezera jsou umístěná v nádherné přírodě. Park tedy netvoří jen samotná jezera. Ta jsou obklopena svahy a kopci porostlými smrkovým lesem. V celém parku najdete spoustu zajímavých rostlin a živočichů. Pozornost patří především vlkům a hnědým medvědům ale potkáte tu také divoká prasata, vysokou, zajíce, lyšky, lasičky, kuny rysy nebo lednáčky či čápy.


V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Prohlídka a pohyb po vytyčených trasách jsou bezpečné.


Park navštěvuje ročně 200 000 turistů. Vstup do národního parku je placený, turistické stezky a mosty vedou po obou stranách kaňonu i pod vodopády. K nejvýše položenému jezeru (Proščansko jezero) jezdí kyvadlová doprava, jejíž použití je v rámci zaplaceného vstupu zdarma a na jednotlivých zastávkách lze nastupovat i vystupovat libovolně. Přes jezero Kozjak jezdí pravidelně parníček.


Oficiální stránka Národního parku Plitvická jezera (anglicky) www.np-plitvicka-jezera.hr

Navštivte Chorvatský národní park Plitvice

Plitvická jezera (Plitvička jezera) patří mezi nejznámější národní parky Chorvatska. Mimo to jsou zařazena mezi seznam světového dědictví UNESCO.


Plitvice

Výletní okruhy Plitvických jezer

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Pak si určitě udělejte výlet do Plitvických jezer. Národní park leží v nadmořské výšce 500 - 640 m a nachází se v oblasti Lika. Národní park má 16 jezer, které jsou propojeny vodopády a kaskádami. Na výlet se zde můžete panoramatickým vláčkem či výletní lodí po dvou okruzích. Národní park je plný přírodního bohatství jako jsou třeba vzácné druhy některých rostli. Naleznete zde také zvířata jako jsou medvědi, rys, vlk, kuna lesní nebo třeba divočáci. Jsou to však plachá zvířata, která se místům, kde se vyskytují lidi, vyhýbají.

Výletní okruh Plitvických jezer - stezka č.1

Tento výletní okruh má 5 hodin. Nejprve se zamíří k Turčiči, což je nejnižší vrchol Medvjedjaku. Odtud je nádherný výhled na jezero Kozjak nebo okolí Velkého vodopádu, či vesnici Poljanak. Stezka vede nádhernými dlouhými bokovými a javorovými lesy. Místy se tyhle lesy střídají s jilmem horským. Po mírném stoupání se dorazí na vrchol Medvjedjaku z něhož se naskytá překrásný pohled na šest Plitvyckých jezer (Prošćanské, Ciginovac, Okrugljak, Galovac, Gradinsko jezero a Kozjak). Z následujícího rozcestí se pokračuje po značené cestě na Oštri Medvjedjak, který je v nadmořské výšce 889 m, je to zároveň nejvyšším vrcholem masivu. Výstup na vrchol je velmi strmý, avšak ze ten nádherný pohled na celou Ličkou Plješivici, dolní Korany a Uny to opravdu stojí. Vrátit se můžete zpět po stejné cestě a nebo pokračovat po stezce č. 2.

Výletní okruh Plitvických jezer - stezka č. 2

Hned od prvního rozcestí se můžete vydat směrem ke stanici Lesnického ústavu Jastrebarsko. Pokračuje se k mostu pro pěší, který vede přes silnici Záhřeb - Split až k parkovišti Hladovina, které se nachází u druhého vstupu do areálu Plitvických jezer. Na parkovišti můžete nastoupit do elektrobusu, který vás odveze zpět k prvnímu vstupu do národního parku. Možné je také využít stezku, která vede od druhého rozcestí u sestupu z Oštrého Medvjedjaku k silnici Záhřeb - Split a pěšky až k prvnímu vstupu.