Národní park Plitvice

UNESCO národní park
Plitvická jezera

Plitvice

Plitvická jezera

Plitvicka jezeraPlitvická jezera jsou tvořena soustavou 16 jezer o rozloze 19,5 ha propojenými říčky s jejich kaskády a vodopády (asi 90 vodopádů). Vše je propojené cestičkami a dřevěnými chodníčky. Park si můžete prohlédnout i z vláčku nebo si vybrat projíždky na loďkách.


Plitvická jezera jsou umístěná v nádherné přírodě. Park tedy netvoří jen samotná jezera. Ta jsou obklopena svahy a kopci porostlými smrkovým lesem. V celém parku najdete spoustu zajímavých rostlin a živočichů. Pozornost patří především vlkům a hnědým medvědům ale potkáte tu také divoká prasata, vysokou, zajíce, lyšky, lasičky, kuny rysy nebo lednáčky či čápy.


V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Prohlídka a pohyb po vytyčených trasách jsou bezpečné.


Park navštěvuje ročně 200 000 turistů. Vstup do národního parku je placený, turistické stezky a mosty vedou po obou stranách kaňonu i pod vodopády. K nejvýše položenému jezeru (Proščansko jezero) jezdí kyvadlová doprava, jejíž použití je v rámci zaplaceného vstupu zdarma a na jednotlivých zastávkách lze nastupovat i vystupovat libovolně. Přes jezero Kozjak jezdí pravidelně parníček.


Oficiální stránka Národního parku Plitvická jezera (anglicky) www.np-plitvicka-jezera.hr

Navštivte Chorvatský národní park Plitvice

Plitvická jezera (Plitvička jezera) patří mezi nejznámější národní parky Chorvatska. Mimo to jsou zařazena mezi seznam světového dědictví UNESCO.


Plitvická jezera

Národním parkem bylo toto místo vyhlášeno již v roce 1949 a je také součástí světového dědictví UNESCO. Tato oblast jistě patří k nejkrásnějším místům Evropy. Rozkládá se v horské krajině v nadmořské výšce kolem 600 m obklopená hustými bukovými a jedlovými lesy, zčásti i pralesy a můžeme zde nalézt na 16 větších i menších jezer s křišťálově čistou vodou modrozelené barvy. Celý vodní systém je zásobován vodou z mnoha malých říček a potůčků a jezera jsou vzájemně provázána soustavou mnoha kaskád a vodopádů, které vznikly nárůstem krápníkové hmoty. V průběhu mnoha tisíciletí tak voda postupně utvářela tuto krajinu, omílala skály a vytvářela nádherné přírodní scenérie. Postupným usazováním vápence zde pak vznikaly překážky dotvářející celkový ráz krajiny. Tyto usazeniny pak postupně pokrývají i dna jezer a dávají vodě její jiskřivou krásu. Celý park se rozkládá na území téměř 30 000 hektarů a vyskytuje se zde velké množství různých druhů zvířat i rostlin, včetně hnědého medvěda a vlka.

Plitvice Chorvatsko V případě, že se rozhodnete park navštívit, je možné se tam dostat magistrálou spojující chorvatské hlavní město Záhřeb s Dalmácií a díky významnosti tohoto místa jsou příjezdové cesty velice dobře značené. Park je možné navštívit v průběhu celého roku, přičemž v zimě se Vám naskytne jedinečný pohled na zamrzlá jezera a vodopády vytvářející poutavé ledové kreace. Pro návštěvníky jsou pořádány okružní jízdy ve speciálních vyhlídkových vozidlech a loďmi na elektrický pohon. Nejprve jste lodí přepraveni přes jezero a ocitnete se tak ve vodním království, kde přímo mezi stromy, ale i všude kolem Vás tečou zurčící potůčky. Po parku se pohybujete pěšky po upravených dřevěných chodníčcích a stezkách a ocitáte se tak přímo mezi říčkami a jezery. V případě, že už se budete cítit zmoženi, je možné dopravit se ke vchodu speciálními vyhlídkovými autobusy, které Vás zdarma odvezou od zastávek nacházejících se v blízkosti jezer. Délku prohlídky je možné upravit podle Vašich možností od několika hodin po i několik dní. V okolí pak můžete navštívit například lyžařské sjezdovky (v zimě), jeskyně, starodávny mlýn, vyzkoušet si rafting a mnohé další.

Horní část Plitvických jezer

Horní část plitvických jezer nacházející se v dolomitové kotlině tvoří 12 jezer: Prošćansko jezero, Ciginovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Gradinsko jezero, Kozjak a Veliki Burget.

Horní jezera napájí dvě říčky Bijela a Crna, které jezera spojuje. Úplně nejvýše leží Prošćanské jezero, které patří mezi největší z plitvických jezer (Největší se svou plochou přes 80 ha je jezero Kozjak). Do tohoto jezera vtékají malé říčky a potoky a odtud se dál napájejí ostatní jezera, až znich voda vytéká do jedné řeky pojmenované Korana na konci parku u soutoku s potokem Plitvice. Jezera jsou terasovitě rozložena, terasy a hráze se neustále zvětšují (dolomit, travertin) a jsou propojená nádhernými vodopády (například Sastavci).

Dolní čast jezer

Druhou část plitvických jezer tvoří jen 4 jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Jezera většinou vznikla propadem vody do podzemních jeskyň nebo vymletím pomocí vod z horních jezer a jejich vodopádů.